Hoş Geldin Ramazan

Hoş Geldin Ramazan

HABER TARİHİ: 02 Nisan 2022
3525 Kişi okudu

 

 

Takva Mektebi Ramazan-ı şerif Hoş Geldin

Ramazan ruhumuzu, bedenimizi, aklımızı, kalbimizi bizim için hidayet rehberi olan Kur’an ile imlâ etme ayıdır. Allah Teâlâ’nın biz kulları için lütfettiği bulunmaz bir mevsimdir

Ramazan-ı şerife bedenen, kalben ve ruhen hazırlanmalı, bu aydan en iyi şekilde istifade edebilmek için her anın kıymetini bilerek eda etme gayreti içinde olmalıyız.

Bakara suresi 185. Ayet-i kerimedeki ; “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun” ilahi emrinin muhatapları olarak rahmet, feyiz bereket ayının manevi baharında açan çiçekleri zayi etmemeli, sonrasında meyveye durması için gayret göstermeliyiz.

Hazret-i Ömer radıyallâhu anhın Ramazân-ı şerifi; “–Ey günahlarımızı temizleyen ay! Hoş geldin!” diyerek karşıladığı gibi karşılayıp; Dünyayı etkisi altına alan virüsün zahiren bizleri birbirimizden uzak olmamıza neden olduğu bu günlerde yakınlarımız başta olmak üzere sevdiklerimizi hatırlamaya, hallerini sormaya itina gösterelim.

Her Ramazan olduğu gibi bilhassa dargınları barıştırmaya, küskünlükleri gidermeye özen gösterelim. Bir araya gelemesek de malımızın üzerinde hakkı bulunan ihtiyaç sahibi kardeşlerimizi unutmayalım, onlara kucak açalım ve yardımı en güzel şekliyle yapalım.

Kıymetli kardeşlerim, Allah Teâlâ bizi Ramazan’a eriştirdiği gibi mağfiretine, mükâfatına da eriştirsin. “Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır ki, kıyamet günü oradan ancak oruçlular girecek, onlardan başka kimse giremeyecektir.” Hadisi şerifi mucibince bu manevi baharı dolu dolu yaşayıp gönülden oruç tutanların gireceği Reyyan kapısından girmeyi bizlere nasip etsin.

Yaptığımız ibadetlerin ve tuttuğumuz oruçların kabul olması niyazı ve gelecek Ramazanlarda beraber olabilmek duasıyla…

 

 

 ÜYE GİRİŞİ