"Beş şey gelmeden beş şeyin kıymetini bil"

"Beş şey gelmeden beş şeyin kıymetini bil"

HABER TARİHİ: 07 Aralık 2019
1774 Kişi okudu

 

 

 

 

Hz. Ukbe anlatıyor: "Bir seferinde Peygamberimizin arkasında ikindi namazını kıldım. Peygamberimiz (s.a.v.) selam verip namazı bitirdi ve sonra hızla yerinden kalkıp evine girdi. Biz de O'nun bu ani tavrından dolayı endişelendik. Peygamberimiz (s.a.v.) biraz sonra döndüler. Bizlerin endişelenmiş olduğunu anlayınca şöyle buyurdu: "Odamda biraz altın ve gümüş vardı. Onu hatırladım. Beni hayırda acele etmekten alıkoymasın diye hemen dağıtılmasını istedim. Onun için süratle eve girdim." (Buhari, ezan, 158; Nesai sehv, 104)

BEŞ ŞEYİN KIYMETİNİ BİLİN
Evet, iyi işlerde ibadette, Allah'a yönelişte, tövbede acele etmek lazım. Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurur: "Faydalı işlerde acele ediniz. Zira yakın bir gelecekte karanlık geceler gibi birtakım fitneler ortalığı kuşatacaktır. O zaman insan, mümin olarak sabahlar, kâfir olarak geceler. Mümin olarak geceler, kâfir olarak sabahlar. Dinini küçük bir dünyalığa satar." (Müslim, İman, 186)
Peygamberimiz (s.a.v.) "Beş şey gelmeden beş şeyin kıymetini bil" buyuruyor:
İhtiyarlığından önce gençliğinin… Hastalanmadan önce sıhhatinin… Fakirliğinden önce zenginliğinin… Meşgul zamanlardan önce boş vakitlerinin… Ölümden önce hayatının…" (Buhari, Rikak, 3)

Bu hadisten nasıl bir ders çıkarırız? Bu dersi elde etmek için 07.12.2019 tarihinde ''Cumartesi Sohbetleri' programında Hafız Binali MURTAZAOĞLU hocamızın sohbetine bekleriz efendim.ÜYE GİRİŞİ