ESDER'de Hz. İnsan diye Allah'ın da beyan ettiği, yeryüzünün en şerefli varlığı kıldığı insana dair çalışmalar yapıyoruz, yürütüyoruz. İnsanın gelişimi, hayrı, salahı, geleceği adına tüm çalışmalarımızı yapmaya gayret ediyoruz.


Bizim bugünkü ''Bir İyilik Hareketi'' olan ifademiz geçmişi geri getirmek değil, yeniden iyiliğin inşası anlamında oluşacak sürece katkıda bulunmak. Yeniden modern dünyaya, bu bozgunculuğuna karşı , ifsadına ve batı dünyasının kendi topraklarımızda etkisini kırarak aynı iman ve ahlak zemininden beslenen büyüyen yeni bir İslami değerleri aslına uygun insan inşası sürecine katkıda bulunmak. Tüm İslam coğrafyasındaki gayretlerin bu yönde olmasına dönük desteklerimizi arttırmak ve onları bu yönde teşvik etmek. Bizim niyetimiz bu büyük düşünce havzasına suyumuzu akıtmak. Bunun uzun bir süreç olduğunun da farkındayız. Gayretlerimizin böylesine anlamlı bir süreç içerisinde değerlendirilmesini bekliyoruz.
 

Yerel olmaya özen gösteriyoruz. Yerellik aslında kendi gerçekliğimizi ifade ediyor.Yani bu ülkede doğduk, bu ülkeye aitiz, burada bir geçmişimiz ve tarihimiz var. Elbette bu ülkede yetişen olgunlaşan düşünceler yaşanmış tarih, pratikler bütün bunlar bizim…Bunları arkamıza alarak yürümek tabii bir durumdur. İşin doğası ve gerçekliği budur. Ve biz de bu anlamda bu ülke insanının sahip olduğu örf, adet, gelenek gibi değerlerden meşru olan, inanç değerlerimize ters olmayan her şeyi sahiplenmek sorumluluğumuzdur diye düşünüyoruz. Bastığımız zemini unutmuş, terk etmiş, karşımıza almış değiliz. Bastığımız zemine değer veriyoruz, onun üzerindeki her şeye değer veriyoruz. Bir şartımız var o da meşruluk şartıdır. Yeryüzünün en doğusunda ya da en batısında ayağına diken batan bir Müslüman'ın acısını çekecek kadar da ümmetin bir ferdi olmanın bilincindeyiz. Bu anlamda ümmetçiyiz…


Ayrıca gençlerimizi değerleriyle buluşturmak istiyoruz. Bizim gayemiz nitelikli bir genç uğraşısı vermek. Biz ahlak zeminimize uygun bir genç yetiştirmeye çalışıyoruz. Bizimle aynı gayeye sahip dernekler de vardır.Herkesin aynı zeminde bir araya gelmesinin imkanı yoktur, belki gerek de değildir.Birisi kendi nisbetince bir boşluğu doldururken diğeri de böyle bir şey yapmaya çalışıyor. Onlar da bizim kardeşimizdir, onların çalışmalarını paylaşan, destek olan bir yönümüz de var.Biz bizim yapabileceğimiz şeyleri yapmaya çalışıyoruz. Biz bize ait olan boşluğu dolduruyoruz. Diğer kardeşlerimiz de kendilerine ait olan boşluğu dolduruyorlar. Bizim varlığımız bu toprakların insanının ve ümmetin bir parçası olarak onlara ve kendimize katkıda bulunmaktır.


SIKÇA SORULAN SORULARA GERİ DÖN

ÜYE GİRİŞİ